سکوت رو دوست دارم، چون بهم فرصت فکر کردن میده
بایگانی

سهمِ من

يكشنبه, ۲۹ فروردين ۱۳۹۵، ۱۲:۴۵ ب.ظ

بیشترین خطاهام رو وقتی انجام دادم که خودم رو بدون هر اشتباهی می دیدم، مخصوصا تو روابط . بیشتر اوقات درست همونجایی که فکر میکردم مقصر تمام مسائل موجود طرف مقابله، شروع اشتباهم بود. حتی وقتی که اگه همه ی اطرافیان هم جمع میشدن، باز هیچ کس منو مقصر نمیدونست!

الانم هر وقت میبینم دارم تند میرم، با خودم خلوت میکنم و سعی میکنم حداقل یه اشتباه تو رفتارم پیدا کنم. اینکار از چند جنبه بهم کمک میکنه: اول از همه اینکه سهم خودم رو از مسائل پیش اومده میبینم و مسئولیت اون رو میپذیرم و این قبولِ مسئولیت، باعث میشه اصلاحش کنم. دوم اینکه شاید اون چیزی که پیدا کردم برای من کوچک یا بی اهمیت باشه ولی برای طرف مقابلم اونقدر مهم باشه که خیلی از مسائل بینمون با حل شدنش از بین بره و آخر اینکه وقتی درک کنم که منم تو شکل گیری ناراحتی یا مشکلات موجود سهمی داشتم، وارد نقش قربانی نمیشم و میتونم به صورت بالغانه و سازنده در مورد اتفاقات فکر کنم و تصمیم بگیرم.

اگر قرار باشه یه سبک خاص تو مشاوره ی خانواده یا زوج درمانی داشته باشم، از مراجعینم میخوام که هر کدومشون جداگانه، خودشون شخصا، حداقل یک یا چند تا از اشتباهاتشون رو تو رابطه پیدا کنن و سعی کنن اصلاحش کنن. مطمئنم درصد بالایی از مشکلاتشون حل خواهد شد.

 

 

 

+البته باید اینو اضافه کنم که این قضیه با باور نداشتن خودمون و شک و تردید بیمارگون فرق داره و این نگاهی که من ازش نوشتم، نه تنها از بین برنده ی اعتماد به نفس نیست که خیلی هم سازنده است.

موافقین ۴ مخالفین ۰ ۹۵/۰۱/۲۹
رها

نظرات  (۱۵)

پی به اشتباه بردن خیلی از مشکلات رو حل میکنه :)
پاسخ:
آره موافقم. قدم اصلیه.
رها اینی که میگی از پس هر زوج امروزی ای بر نمیاد , یک بلوغ فکری دو طرفه + رفتاری به دور از بچه بازی داشتن رو میطلبه ...
+خوشحالم برات خانومی , یه روزی اگر متاهل شدم پست هات کمک خوبیه برای یک زندگی آروم و پخته و دوری از خامی های اول زندگی :)
پاسخ:
آره فاطیما خیلی کار سختیه. یه سری پیش زمینه ها نیاز داره. وقتی به کسی اینو میگی خیلی رفتارش دفاعی میشه. من هنوز گاهی حتی خودم در برابر خودم مقاومت میکنم ;)
+وای مررسی عزیزم ۸_۸
چه دید ِ خوبی :-) 
شما دفتر مشاوره ندارین خودتون؟ 
پاسخ:
مرسی 
نه ندارم فعلا. ان شالله یکی دو سال آینده
+ این توضیح تکمیلی که تو بند آخر دادی واقعا لازم بود. یکیو می شناسم که این قدر به وسیله ی همسرش تحقیر شده و همیشه مقصر هر اتفاق بدی تو زندگیشون دونسته شده که حالا حتی خودش هم دیگه مدام سر هرچیزی خودشو مقصر می دونه. با شناختی که ازش داشتم می دونستم علت بعضی اختلافاتشون یک ویژگی اخلاقی در خودشه اما جرئت نکردم به خودش هم بگم یا حتی بهش کوچک ترین اشاره کنم. چون می ترسیدم همین قدر شخصیت و اعتماد به نفسی که واسش مونده هم نابود بشه! راه های دیگه هم برای کمک به این آدم بود ولی خب من بلد نیستم.
پاسخ:
گفتن نقطه ضعف ها و اشتباهای بقیه بهشون خیلی باید حساب شده و با کلی مقدمه چینی و پیش زمینه باشه. مخصوصا وقتی که طرف خودش شخصیت قوی ای نداره
بنظرم درصد کمی هستن که این موضوع رو توی زندگی و رفتاراشون لحاظ کنن.
البته اگر کسی هم متوجه این موضوع نیست باید بلد بود چطور اونو متوجه کرد. من به وقت ناراحتی اصلا نمیتونم حرفی رو بر ضد خودم از طرف مقابلم بپذیرم، هر کسی با هر نسبتی که باهام داشته باشه...
نیاز به کمی تنهایی دارم حتی در حد پنج دقیقه... توی این مدت از ناراحتی به جای اینکه به اتفاقات ِ پیش اومده و رفتار طرف مقابل فکر کنم به تحلیل رفتار خودم می پردازم بعد که آروم شدم هم قدرت اعترافش رو دارم و هم نقد پذیرتر میشم.
پاسخ:
آره با حرفات موافقم. باید به وقتش و با شرایط خاص این کار رو انجام داد.
چقدر خوبه که خودت رو میشناسی و میدونی به چی نیاز داری 
نوشته های آقای سلطانی به دردت خواهد خورد
اینکه میگه ما ادمها سه مدلیم یا خودمون رو تو هرچیزی مقصر میدونیم و احساس گناه و عذاب وجدان داریم
یا فکر میکنیم هرچی برای ما پیش میاد دیگران مقصرن و خودمون رو مبرا میدونیم
یا دیدگاه مسئول داریم مثل همین چیزی که تو نوشتی که بالاخره هر اتفاقی که می افته و هر مشکلی که پیش میاد منم یه نقشی توش داشتم

اون دو مورد اشتباه اول در اثر خشونت های خانوادگی در کودکی ایجاد میشه و خیلی خوبه تو برای اینکه به مراجعانت بقبولونی که دیدگاه اشتباهی دارن وارد کودکیشون بشی و ازشون بخوای در مورد کودکیشون باهات حرف بزنن و شیوه تربیتی خانواده شون رو برات بگن و بعد تو با استناد به حرفهای خودشون بدون اینکه بخوای گناهکار یا قربانی جلوه شون بدی متوجه دیدگاهی که دارن بکنیشون و اشتباه بودن دیدگاه رو که دراثر تربیت اشتباه براشون ایجاد شده رو براشون شرح بدی بعد در مورد دیدگاه مسئول حرف بزنی و اونوقت ازشون بخوای نقش های خودشون رو تو مشکلاتشون پیدا کنن
وقتی مراجع به ریشه رفتارش پی می بره مقاومتش خیلی کمتر میشه
ضمن اینکه باید همه این رو بدونن که والدین همه ما بهترین کاری که خودشون تشخیص میدادن انجام دادن هرچقدر هم اشتباه اونا فکرمیکردن درسته

و تو روانشناس خوبی خواهی شد
اگر تو یه شهر بودیم خیلی ها رو بهت ارجاع میدادم
پاسخ:
مرسی از راهنمایی خوبت نسیم جان. درسته، پی بردن به ریشه رفتار باعث میشه مقاومت کم بشه

ان شاالله، امیدوارم و همش از خدا میخوام و تلاش میکنم که بتونم تو زندگی بقیه اثر مثبت و سازنده داشته باشم. 

کامنتت حس خیلی خوبی بهم داد :*
قبول مسئولیت رفتارهامون ، یه به قول خودت پختگی ای باید پشتش باشه خوشحالم که به این درجه از بالندگی رسیدی دوست من :)
پاسخ:
ممنون خانوم زرافه جان
دقیقا همین طوره، وقتی افراد اشتباهات شون رو شناسایی کنن و شروع کنن به تلاش برای بر طرف کردن شون، حتی امواجی که به سمت خودشون جذب می کنن هم شروع می کنه به تغییر کردن.
پاسخ:
اره. موافقم باهات
سلام رها جان
داشتم اتفاقی پستهای قدیمیم رو میخوندم سری پستهای حکایتی ام رو که خیلی خوب پیگیریشون کردی و نظرهای دلگرم کننده و تامل برانگیزی میگذاشتی.  ممنونم ازت ...اعتراف میکنم صادقانه که اولین بار است که خونه جدیدت میام(شرمسارم) ! 
موفق باشی عزیزم
خیلی با حرفهای این پست موافقم رها 
من هم تو هر فرافکنی ای پی خودم میگردم پی رد پایی که منو هدایت کنه به سمت علت اشتباهم 

پاسخ:
مرسی رها جان
خوشحالم که اینجایی دوست قدیمی
من هم معتقدم توی یک درگیری یا مشکل ، هردو طرف قضیه تقصیر هایی دارند. حالا میزانش ممکنه مساوی نباشه، اما هر دوتاش در این مسئله تاثیر گاها بسزایی داره. و مسلما هر کسی میتونه اول خودش رو اصلاح کنه بعد دیگران رو. احسنت به شما که این دید وسیع رو پیدا کردین، و حتی با وجود اینکه همه شما رو بی تقصیر میدونن باز هم دنبال اشکالات کار خودتون میرین. این عالیه!
پاسخ:
دقیقا همینطوره، هر دو طرف یه سهمی دارن، ولی میزانش ممکنه یه اندازه نباشه
ممنونم
خیلی سعی کردم نقش خودم را هم در مسایل پیش امده ببینم.اما نفهمیدم.
در حال حاضر هم همین وضع هست. 
پاسخ:
هیچکس بهتر از خودمون نمیتونه پیداش کنه.
خیلی قشنگ نوشتید ...
واقعا همین طوره ...این دغدغه ی منم هست ..
اون لحظه ی عصبانیت یا لحظه های که ادم حس میکنه فقط خودشه که داره درست میگه و درست میره یه استپ کوچیکی لازمه ...
وقتی فردا یا روزهای بعد همون رابطه رو تحلیل کنی میبینی جاهایی هم بوده که خودت اشتباه کردی
راستی من قلمتو خیلی دوست دارم :)
پاسخ:
آره درسته، و این حس بعدش خیلی ناراحت کنندست

ممنونم ازت و خوشحالم که اینجا حضور داری
salam !!!
پاسخ:
سلام
درسته...
این طبیعته ما آدم هاست که بیشتر اوقات تند میریم!
اما با این نگرش شاید بشه خیلی چیزها تغییر کنه...
ممنون
پاسخ:
امیدوارم بیشتر تو زندگیامون توجه کنیم
سلام رها جان.حالت خوبه؟
چرا نمی نویسی؟
من همچنان منتظر پست جدید و نوشته های زیبات هستم :))
پاسخ:
سلام و ممنون ازتون

ارسال نظر

ارسال نظر آزاد است، اما اگر قبلا در بیان ثبت نام کرده اید می توانید ابتدا وارد شوید.
شما میتوانید از این تگهای html استفاده کنید:
<b> یا <strong>، <em> یا <i>، <u>، <strike> یا <s>، <sup>، <sub>، <blockquote>، <code>، <pre>، <hr>، <br>، <p>، <a href="" title="">، <span style="">، <div align="">
تجدید کد امنیتی