سکوت رو دوست دارم، چون بهم فرصت فکر کردن میده
بایگانی

رابطه

پنجشنبه, ۲۶ آذر ۱۳۹۴، ۱۰:۴۳ ب.ظ

وقتی یه رابطه، یا یه ازدواج شکست میخوره، دلیل نمیشه حتما یکی از اون دو نفر آدم خوبه و کار درسته و اون یکی آدم ناخوبه باشه، یه وقتایی دو تا آدم خوب هم نمیتونن کنار هم دوام بیارن. (منظورم از خوب اینجا اون چیزیه که به طور عمومی تر جا افتاده )

ممکنه من تو دیدِ یه نفر، بهترین آدمِ دنیا باشم، ولی یه نفر دیگه حتی نتونه یه لحظه خصوصیات اخلاقی و شخصیت من رو تحمل کنه، اینجور چیزا دلیل خوبی و بدی من نیست، اینها برمیگرده به تفاوت آدم ها و اینکه هرکس دنیاش چطوره و چه معیارها و توقعاتی از یه رابطه داره. ممکنه همه ی آدم هایی که من رو میبینن، تائیدم کنن و حسرت داشتن همسری با خصوصیات اخلاقی من رو بخورن، اما همه ی اینها دلیل نمیشه که همسرِ من هم حتما ازم راضی باشه یا الزاما چون همه من رو زنِ ایده آل می دونن، اون هم باید این حس رو داشته باشه.

برای دوام روابط، همونقدر که مهمه که هر کس از لحاظ فردی، شخصیت منحصربه فرد خودش رو حفظ کنه و برای رشد شخصیتش و خودش ارزش قائل بشه، همونقدرم اهمیت داره که نیازهای اون رابطه رو بشناسیم، اگه هر دلیلی باعث میشه تو یه رابطه بمونیم، باید به همون اندازه هم اهمیت بدیم به اینکه طرف مقابلمون چه تعریفی از رابطه ی موفق و چه انتظاری از فرد مقابلش داره. درسته گاهی اوقات گذشت هم لازمه، اما منظورم از این حرفها اصلا این نیست که از خودمون بگذریم و کلا به رنگ طرف مقابل دربیایم یا برای حفظ کردن رابطمون بشیم یه آدم دیگه که با خودش کلی فاصله داره، منظورم اینه که آدما وقتی همدیگه رو انتخاب میکنن اول از همه نسبت به رشد خودشون و بعد نسبت به توقعات و خواسته های هم به شدت مسئولن و بیشتر از هرکسی در برابر نیازهایی که طرف مقابلشون به همسر یا پارتنرش داره مسئولیت دارن. آدم میتونه هم فردیت خودش رو حفظ کنه، هم خواسته های طرف مقابلش رو در نظر بگیره و بهش اهمیت بده، مگر اینکه کلا نگاه اون دو  تا آدم و پایه های ارزشیشون باهم فرق داشته باشه که اینجوری دیر یا زود رابطه به بن بست میخوره.

اینا وقتی تو ذهنم اومد که دوستی میگفت: "همسرم منو همینجوری انتخاب کرده، قرارم نیست من تغییر کنم، اگه ضعفیم دارم خب از روز اول داشتم و اونم دیده و انتخابش کرده و الان حق نداره ازش شکایتی داشته باشه و انتظار داشته باشه من عوض بشم."

من این حرف ها رو نمیپذیریم، به نظر من رابطه باید همیشه پویا و زنده باشه. اینکه یه نفر رو از روز اول یه جور دیدیم و با آگاهی به همه خصوصیات اخلاقیش انتخابش کردیم، این حق رو بهش نمیده که تا ابد به اشتباهاتش ادامه بده یا دلیل نمیشه که اگه اشکالی در اون میبینیم بهش نگیم (اینجا منظورم فقط اشکالاتی که بر اساس تفاوت های سلیقه ای پیش میاد نیست) یا این شرایط باعث نمیشه اگه طرف مقابلمون یه چیزی بهمون میگه اصلا به حرفهاش فکر نکنیم یا بهش بی تفاوت باشیم، چون اعتقاد داریم از اول همین بودیم و اونم ما رو همین شکلی پذیرفته و ما هم در عوض اخلاقهای ناخوبش رو پذیرفتیم و تحمل میکنیم و چیزی نمیگیم. رابطه میدون مسابقه نیست که بخوایم ببینیم کدوممون چکار کردیم، رابطه نیاز به مراقبت داره و هر دو نفر باید بدون مقایسه و شمردن اینکه اون یکی و خودشون چه کارهایی کردن، برای حفظ و رضایت خودشون و همدیگه تلاش کنن و زحمت بکشن و این تلاش کردن همیشه معنیش صبوری و کنار اومدن با چیزهایی که دوستش نداریم نیست، بیشتر وقتا یعنی فکر کردن برای بهتر ساختن اوضاع. و مهمتر از همه اینکه آدم ها همیشه در حال تغییر و رشدن، و برای اینکه یه ارتباط و یه ازدواج موفق باشه، باید هر دو نفر همراه با هم، در کنار هم، برای رشد کردن تلاش کنن، اینکه بشینیم ببنیم طرف مقابل چه کاری میکنه و در برابر هر تغییرش فقط یه بیننده باشیم و انتظار داشته باشیم چون یه روزی به هم متعهد شدیم تا ابد همه چیز شکل همون روز اول بمونه شاید قشنگ و جذاب باشه اما غیر واقعیه و رابطه رو تو دراز مدت دچار اشکال میکنه، باید با همدیگه همراهی کنیم، باید تغییرات و نیازهای خودمون و دیگری رو تو هر لحظه بشناسیم و با هم در میونش بذاریم و در موردش باهم صحبت کنیم و برای درست کردنش راه پیدا کنیم. و به طور کلی، باید تو هر لحظه هم به خودمون، هم به طرف مقابلمون اهمیت بدیم و مسئولانه کنار هم باشیم نه صرفا دلخوش به یه قرارداد. من حتی اگه بهترین زن از دید همه ی دنیا باشم، وقتی مورد تائیدِ همسرم نباشم و نتونم راضیش کنم یا بالعکس، و هیچ تلاشیم براش نکنم، نمیتونم انتظار داشته باشم رابطم تا ابد حفظ بشه و وقتی مسئولیت یه سری انتخاب هام رو نمیپذیرم، باید منتظر نتایجشم باشم. اینایی که من گفتم معنیش این نیست که حالا اگه یکی از طرفین این اشتباه ها رو کرد، طرف مقابلم حق داره متعهد نباشه، نه اصلا اینطور نیست، ولی میگم زندگی واقعی، یه وقتایی متفاوت تر از ایده آل های ذهنیمون و اونچیزی که ما تو فکر و خیالمون بهش نگاه میکنیم، جریان داره و اگه زندگیمون و یا هرچیزی برامون اهمیت داره باید در درجه ی اول به خودمون و وظایف خودمون متعهد باشیم و مسئولانه رفتار کنیم، بعد از دیگران، این انتظارها رو داشته باشیم.

البته پیش فرض همه ی حرفهایی که گفتم اینه که دو نفر ارزش های مشترک داشته باشن و یه ارتباط سالم شکل گرفته باشه یا بخواد به این سمت حرکت کنه. من خوب میدونم حرکت به این سمت خیلی سخته، و زمان میبره و یه وقتایی واقعا آدم رو خسته میکنه، اما غیرممکن و نشدنی نیست. گفتن این حرف هام به این معنی نیست که من مدعیه اینم که همه ی این کارها رو همیشه به بهترین نحو انجام میدم، اینطور نیست، منم یه وقتایی اشتباه میکنم، ولی خودم رو در برابر زندگیم مسئول میدونم و دارم همه ی تلاشم رو میکنم و سعی میکنم به همه ی کارهام فکر کنم و هر روزم رو بهتر از قبل بسازم.

چند روز پیش یه مطلبی خوندم از جان اسنفورد که تکمیل کننده ی حرف های منه:

" رابطه یعنی یکی شدن دو نفر با هم، اما این فقط یک جنبه ی زندگیست. جنبه ی دیگر آن تاکید بر رشد شخصیت فردی است که برای این منظور، تفاوت های فردی طرفین باید برای یکدیگر شناسایی و اثبات شود. نیاز به رشد شخصیت فردی از اعتبار یک رابطه نمی کاهد. فقط موجودات جدا از هم می توانند با هم رابطه برقرار کنند، اما رابطه ی واقعی فقط در صورتی میسر می شود که هر دو طرف تمایل به رشد شخصیت شان داشته باشند."

 

 

*بعدا باید از این دوستم و طرز فکرش و نگاهی که به خودش و زندگیه مشترکش داره بیشتر بنویسم. نگاهی که این روزا خیلی به اشتباه جا افتاده. فعلا هر چی تلاش میکنم نمیتونم خوب افکارم رو روی جمع بندی حرف هاش متمرکز و همه ی اونچیزی که قصد گفتنش رو دارم، بیان کنم.

موافقین ۵ مخالفین ۰ ۹۴/۰۹/۲۶
رها

نظرات  (۱۱)

بیایم یاد بگیریم رابطه هایی رو شروع کنیم که همدیگرو وابسته نکنیم و بعد بمالیم درِ هم 
بیایم یاد بگیریم ، میتونیم جوری برخورد کنیم که باهم بخوریم ، بخندیم ، بخوابیم و فردا هم هر کی بره دنبال کاره خودش 
بیایید یاد بگیرم وقتی با کسی پریدیم با بال با دیگران پریدن را قیچی کنیم
بیایید تکه کلامان عزیزم و بوس بهت نباشد یاد بگیرم که اینها تنها برای عشقمان باشد
بیاین یاد بگیریم که الکی قول ازدواج ندیم 
بیایم یاد بگیریم که بیخودی دوستت دارم ها را خرج نکنیم
آدمن دل دارن 
دل ادمی نفهم است
نمیفهمد و دل میبند
پاسخ:
:)
۲۶ آذر ۹۴ ، ۲۲:۵۵ مـــــــــــــــــــــــــــــیـــــــم ☺☺
:)
باهاتون موافقم 
خود فرآیند ما شدن یعنی تعدیل شدن میدونین ترکیب دو تا من منظورمه:)
پاسخ:
آره موافقم
۲۶ آذر ۹۴ ، ۲۳:۲۲ فاطیما کیان
میدونی رها من همیشه به ازدواج به چشم یک رابطه ی ایستا نگاه نکردم و پویا دیدمش , رابطه ای که درش ممکنه من رو 360 درجه از زمان مجردیم تغییر بده و همچنین اون آدم رو و من بهش ایمان دارم که توی همه ی روابط این تغییرات هست چه مثبت چه منفی , اما مثبتش ,باید دربرابر مثبتش ما هم رشد کنیم ,برابر بالا بریم کنار هم باشیم و در برابر منفیش با لحن خوب و محبت کمکش کنیم دیدش تغییر کنه تا از سطح منفی تغییرات بیرون بیاد , مثل تعمیر میمونه , منتها تعمیر یک رابطه نه یک آدم چون آدم ها مجاز به تغییرن و کسی نمیتونه بگه چون اینجوری انتخابت کردم همینطوری بمون ! تعجب میکنم از این دوستت , ولی خیلی از این مدل افکار توی اطرافیان هست , کاریشم نمیشه کرد , اما ما با درست زندگی کردنمون میتونیم حداقل خودمون رو به سمت خوبی ببریم و مابقیم رمز موفقیت بپرسن اگر مایل بودن به درجه ی خوبی از روابط برسن وگرنه حرف زدن باهاشون و اشتراک تجربیان مثل این ضرب المثله که نرود میخ آهنین در سنگ ...
ممنونم از این پستت , خیلی آروم و با دقت خوندمش , چون به نظرم برای منی که مجردم هم میتونه مفید باشه و در آینده از تجربیاتت به جاش استفاده کنم ...
پاسخ:
آره متاسفانه این دید تو خیلی ها هست، فقط یه تعدادیشون به زبونش میارن، یه عده دیگشون به ظاهر متفاوت از این عقیده رفتار میکنن و در موردش حرف میزنن، اما در باطن این اعتقاد باعث میشه خیلی جاها اشتباه کنن

با حرفات موافقم. رابطه اى که بخواد ثابت بمونه، آخرش یکنواختى و تکرار ناراحتى هاى کوچیکى که بوده، خرابش میکنه. اگه طرفتو قبول دارى، باید بهش و به خواسته هاش بیشتر نزدیک بشى تا به خواسته هاى عام.
پاسخ:
به نظر من رابطه ای که یکنواخت میمونه، فقط ظاهرش حفظ میشه و در اصل دو نفر از هم هر روز بیشتر از قبل فاصله میگیرن
خیلی بحث خوبیه ، اول از همه باید بدونیم از رابطه چی میخوای ، دنبال چی هستیم .این خیلی مهم و تاثیر گذاره ، مسلما وقتی یهو پرت شی وسط یه ماجرا نه تنها نمیتونی لذت ببری بلکه ممکنه جلوی لذت بردن بقیه رو هم بگیری. در مورد پویا بودن رابطه کاملا باهات موافقم ، درسته قرار نیس کلا تغییری رخ بده ولی منعطف بودن با شریک زندگیمون و در عین حفظ بیس اصلی یخرده پیچ و تاب بدیم به بعضی چیزا خیلیم عالیه. خشک بودن جز شکستن نتیجه ای نداره. 
البته همونطور که خودت هم اشاره کردی  همه ی اینا زمانی نتیجه داره که رابطه بین دو تا آدم نرمال شکل گرفته باشه.
پاسخ:
منم معتقدم خیلی مهمه آدم تکلیفش با خودش و ارزش هاش و خواسته هاش روشن باشه و بدونه کجاست و میخواد به کجا برسه و چی میخواد 
مهمترین نکته همونه که از اول نظام ارزشی طرفین یکسان یا شبیه هم باشه.طرفین هم بدونن که برای رشد خودشون و همدیگه تلاش کنند.متاسفانه زندگی برای عده ای شده میدان مبارزه که هر طور شده بخواهند تسلط خودشون رو نسبت به طرف مقابل حفظ کنند.
پاسخ:
آره واقعا مهمه 
متاسفانه همینطوره
با نظرت موافثم رها جان
یک زندگی مشترک خوب یعنی زندگی که دو نفر در حال رشد و پویندگی باشن نه اینکه سرجای خودشون بایستن و بگن ما همونی هستیم که بودیم
اما گاهی افرادی هم هستن که همرشون قبل ازدواج همون که بوده میبینن و درصدد تغییر کلی اون هستن  و به این امید وارد زندگی میشن
بعضی چیزها در اثر سازگاری یا تطابق قابل تغییر ظاهری هست مثل مسایل عقیدتی
اما در واقع تغییر واقعی صورت نمیگیره
اگر همه ما موقع ازدواج سعی کنیم واقعا سر توافقات و نظرات و صحبتهامون بمونیم و به امید عوض شدن کسی وارد زندگی نشیم و در بیان خوساته ها و عقایدمون رک باشیم نه اینکه برای بدست اوردن دل طرف مقابل حرف بزنیم خیلی مشکلات حل میشه و میشه و به رشد و کمال رسید

پاسخ:
به نکته ی خوبی اشاره کردی، درسته یه سری تغییرات اتفاق میفته، اما نمیشه بر اساس امید به تغییر کلی کسی تصمیم گرفت و وارد زندگی شد
ارزش ها و اولویت آدمها چیزی نیست که به این سادگی ها تغییر کنه.


+
http://bayanbox.ir/info/2147460123436386444/yalda94-raha
یلداتون مبارک :)
پاسخ:
ممنون ازتون
یلدای شمام مبارک
حالا اینکه بعضیا همون عقیده ی دوستتون رو دارن به کنار (همین که: منو از اول همینطوری پسندیده)
بعضیام هستن با ازدواج جلوی هر پیشرفتی رو میگیرن برا طرف مقابلشون و گاهاً بر خودشون... یعنی رسماً بعد ازدواج بجای پیشرفت، تمام میشن.
بعضیام هستن که وقتی ازدواجی به شکست منجر میشه یا دنبال مقصر میگردن که به قول خودت دلیلی نمیشه که حتما یکی از طرفین بد بوده باشه یا اینکه چون از نظر اونا و طبق شناخت اونا طرف خیلی آدم خوبیه پس حتما خود آدم اشتباه کرده...
مثلا من خودم همیشه وقتی یکی از نویز تعریف میکنه میگم: شاید در قالب ِ پسر ِ فامیل، یا در قالب ِ یه دوست پسر خوب و کاملی باشه اما همسر خوبی نیست اونم برای من.
پاسخ:
باهات موافقم، کسی که برای من همسر خوبی نیست، میتونه برای یکی دیگه بهترین همسر دنیا باشه و یه رابطه ی خوب و بدون مشکل داشته باشن

برعکس من معتقدم اگه یک چیزهایی رو در طرف مقابل دیدی و نپسندیدی اما بله رو گفتی دیگه حق اعتراض نداری. نمیشه با یکی که سیگار می کشه ازدواج کنی و بعد بگی ترک کن. می دونی چرا اصلا باهاش ازدواج کردی؟ چون نتونستی از خوش تیپی و وجهه اجتماعیش بگذری و حالا خدا و خرما رو با هم می خوای. نمی شه با دختری که باور به حجاب نداره ازدواج کنی و بعد بگی حجابتو رعایت کن. چون نتونستی از خوشگلی و وضع مالی خوبش بگذری.
البته اگه می خوای زندگیت پا برجا باشه بهتره دنبال حق من و حق تو نباشی.
تو که می گم منظورم تو نیستیا :)
پاسخ:
حرفت رو میفهمم و متوجه منظورت میشم، درسته؛ حتما طرف حسن هاش از معایبش بیشتر بوده که انتخابش کردیم، اما من حتی در مورد خودم هم، وقتی میبینم یه اشکالی در من وجود داره، حتی اگه صدتا حسن دیگه داشته باشم، سعی میکنم درستش کنم، و توی رابطه هم این انتظار رو از طرف مقابلم هم دارم. و معنیش این نیست که حسن هایی که به خاطرش اون آدمو انتخابش کردمو یادم رفته یا اگه تغییر نکنه نمیتونم بپذیرمش، معنیش اینه که همونقدر که دلم میخواد خودم رشد کنم و پیشرفت کنم، لذت میبرم از اینکه طرف مقابلم هم اینطوری باشه و به همدیگه برای رشد کردن کمک کنیم. گاهی یه نفر دیگه بهتر از خودت متوجه اشتباهاتت میشه و خیلی خوبه این یه نفر، نزدیکترین آدم بهت باشه و اونها رو بهت گوشزد کنه.
البته اصل همه ی این حرفها اینه که افراد ارزش ها و دنیاشون با هم همخوانی داشته باشه.
چه جنبه ای که من بهش اشاره کردم، چه جنبه ای که تو عنوانش کردی، هر دو وجود داره و همیشه باید یه تعادلی بینشون برقرار باشه. تو هرکدومش افراط یا تفریط مشکل ساز میشه. نه میشه گفت من همینم که هستم، نه میشه انتظار داشت طرف با قبلش 180 درجه فرق کنه.

بسیار زیبا بود! همین، گفتنی ها رو گفتین.
پاسخ:
ممنونم

ارسال نظر

ارسال نظر آزاد است، اما اگر قبلا در بیان ثبت نام کرده اید می توانید ابتدا وارد شوید.
شما میتوانید از این تگهای html استفاده کنید:
<b> یا <strong>، <em> یا <i>، <u>، <strike> یا <s>، <sup>، <sub>، <blockquote>، <code>، <pre>، <hr>، <br>، <p>، <a href="" title="">، <span style="">، <div align="">
تجدید کد امنیتی